Dom letniskowy z wnętrzem inspirowanym modernizmem

2022 / indywidualny projekt domu letniskowego i jego wnętrza /130 m2 / przedmieścia Warszawy
architekci: Agnieszka Radomska, Marcin Solarek, Fryderyk Graniczny, Mateusz Frankowski,

 

To nowoczesny, parterowy dom letniskowy o powierzchni około 130 m2, realizowany w 2022 roku według indywidualnego projektu. Nasza kompleksowa usługa objęła projekt architektoniczny, projekt aranżacji wnętrza oraz nadzór i obsługę realizacji prac budowlanych. Szeroki zakres naszych prac gwarantuje spójną stylistycznie koncepcje oraz realizację wiernie trzymającą się założeń inwestora.

Dom przeznaczony jest dla rodziny z dwójką dzieci. Jest miejscem, w którym jego użytkownicy odpoczywać będą od miasta, spędzając wspólnie czas w otoczeniu przyrody. Część nocna została maksymalnie skompresowana, niewielkie sypialnie służą jedynie do spania. Przestronna część dzienna z antresolą poprzez maksymalizację okien przenika się z otoczeniem, a po odsunięciu przesuwnych okien jadalnia i kuchnia łączą są z betonową kuchnią plenerową. Salon otwiera się ogromnym oknem kolankowym na ścianę lasu brzozowego oraz istniejący basen.

Forma domu na pierwszy rzut oka jest prosta, utrzymana w trendzie tzw. ”nowoczesnej stodoły”. Prostopadłościenna bryła obłożona jest opalaną deską modrzewiową, zwieńcza ją dwuspadowy dach pokryty trapezową blachą ocynkowaną. W południowej ścianie domu znajdują się dwa niezależne tarasy : części dziennej i części nocnej. Tarasy osłania okap, który chroni je przed deszczem, a także osłania wnętrze przed przegrzewaniem.

Architektura domu wyróżnia się starannie opracowanymi detalami. Nietypowe, ostre zakończenie dachu, oraz ukryte rynny nadają połaci lekkości. We wnętrzu zostały odsłonięte drewniane belki stropowe oraz wyeksponowane stalowe elementy konstrukcji domu. Na antresolę prowadzą prefabrykowane, betonowe schody z odzysku, wykonane w latach osiemdziesiątych, którym dajemy drugie życie. Wykończone drewnem i betonem nowoczesne wnętrze, zaaranżowaliśmy meblami vintage oraz ikonami designu, znajdą się tutaj między innymi krzesła MR Miesa van der Rohe, lampy Louisa Poulsen Doo-Wop czy kwietniki w stylu Bauhaus projektu Emile Guyot dla Thoneta.

Obiekt jest domem letniskowym i użytkowany będzie okazjonalnie, w związku z tym zdecydowaliśmy się na zastosowanie ścian o niskiej bezwładności cieplnej (niewiele energii i czasu będzie potrzebne do ich ogrzania lub ochłodzenia). Powstanie z prefabrykatów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, posadowionych na płycie fundamentowej