Mała stodoła

projekt domu jednorodzinnego i wnętrza 2020  /  realizacja 2021 /  Warszawa, Białołęka / 120.m2 + 40.m2 garażu
zespół projektowy: Marcin Solarek, Anna Rusinowska, Mateusz Frankowski, Fryderyk Graniczny

 

Projekt ”Mała stodoła” został opracowany w formie projektu gotowego i jest dostępny na sprzedaż. Więcej informacji na stronie www.malastodola.pl

Mała stodoła to bardzo prosty, niedrogi i nowoczesny dom dla pary z dwójką dzieci. Na niewielkim metrażu (120 m2) rozplanowane są wszystkie pomieszczenia potrzebne do wygodnego życia dla takiej rodziny. Układ domu jest klasyczny – przestronna strefa dzienna znajduję się na parterze. Piętro zajmuje prywatna strefa nocna, składająca się z trzech sypialni, dużej łazienki z sauną i pralni. Wolno stojący garaż obniża koszt konstrukcji domu i ogranicza straty energii. Komfort w przemieszczaniu się między bryłami zapewnia zewnętrzny łącznik osłonięty przed opadami lekkim drewnianym daszkiem.

Dom jest usytuowany na działce z podjazdem od południa. Jego bryła jest więc odsunięta od ogrodzenia, a jego nasłonecznione elewacje otwierają się na ogród i drewniany taras. Dodatkowo rzut został ułożony w taki sposób, aby nie było potrzeby montażu okien na południowo-wschodniej połaci dachu – daje to inwestorowi możliwość pełnego i swobodnego wykorzystania nasłonecznionej połaci do instalacji ogniw fotowoltaicznych.

Dom swoją formą nawiązuje do stodoły. Uproszczone, minimalistyczne detale w postaci ukrytej rynny i delikatnej obróbki blacharskiej dachu nadają mu nowoczesnego charakteru. Elewacja wykończona opalanym drewnem oraz drewniana stolarka okienna ociepla jego wygląd.

W domu zaprojektowaliśmy również wnętrza, uzyskaliśmy w ten sposób spójny wygląd całości. Dom jest bardzo nowoczesny, ale też ciepły i przytulny dzięki dużej ilości drewna wewnątrz i na zewnątrz.