Projekt centrum edukacyjnego w Afryce
I miejsce w konkursie na wieżowiec przyszłości Evolo
2017
Mashamba– z języka Swahili, Wschodnia Afryka.
Teren przeznaczony pod uprawę ziemi, małe gospodarstwo do uprawy roślin i drzew owocowych. Często w jego granicach znajduję się dom rolnika i jego rodziny.
Przez ostatnie 30 lat sytuacja materialna ludzi na całym świecie systematycznie się poprawiała. Ubóstwem dotknięte jest już tylko około 20 procent całej populacji, ale w afrykańskich krajach, procent ten jest znacznie większy i się nie zmienia. Dzisiaj prawie połowa ludności żyjącej w Afryce Centralnej żyje poniżej granicy ubóstwa, co ciekawe, większość z nich łączy wspólna cecha – są rolnikami.
Mimo kilku prób, zielona rewolucja, która przyniosła światu nowe nawozy, nowe metody nawadniania i bardziej efektywne odmiany roślin – podwajając w ten sposób światową produkcję żywności – nigdy nie rozkwitła w Afryce. Powodów jest wiele, między innymi kiepska infrastruktura, ograniczone rynki zbytu, niestabilna sytuacja polityczna oraz wojny domowe, które dotknęły ten postkolonialny kontynent.
Głównym celem projektu jest dokonanie tej zielonej rewolucji w najbiedniejszych rejonach świata. Ucząc ubogich rolników efektywnych technik uprawy, dostarczając im nowoczesne nawozy, nasiona i podstawowe narzędzia, dajemy im możliwość produkowania niemal tyle żywności na hektar co nowoczesne farmy. Rolnicy zwiększając swoje plony, dostają szansę na wydobycie swoich rodzin i całej swojej społeczności z ubóstwa.
Mashambas jest mobilnym i modułowym centrum edukacyjnym, które pojawia się w najbiedniejszych rejonach Afryki. Budynek dostarcza lokalnej społeczności teoretyczną i praktyczną wiedzę o uprawie ziemi, tanie nawozy i podstawowe narzędzia rolnicze. Jego drugą najważniejszą funkcją jest znajdujące się na parterze targowisko, które maksymalizuje zyski rolników z ich zbiorów. Agrokultura w okolicach budynku rozkwita, a wiedza jest przekazywana w coraz dalsze zakątki tego regionu. Struktura rośnie tak długo jak zwiększa się liczba uczestników, gdy lokalna społeczność stanie się samowystarczalna, zostaje ona przeniesiona w kolejne miejsce z podobnymi problemami. Po budynku zostanie jedynie parter, który pełni funkcję lokalnego centrum.
Konstrukcja jest zrobiona z prostych modularnych elementów, łatwo ją złożyć, rozłożyć i transportować. Moduły stawiane jeden na drugim tworzą wieżowiec, jest to forma która zabiera lokalnej społeczności najmniejszą możliwą ilość terenu.
Dzisiaj głód i ubóstwo mogą być głównie Afrykańskim problemem, jednak światowa populacja do 2050 roku może wzrosnąć do dziewięciu miliardów. Naukowcy ostrzegają, że może to skutkować globalnym niedoborem jedzenia. Afrykańskie żyzne ziemie, mogą nie tylko wyżywić własną społeczność, w przyszłości mogą wyżywić cały świat.