Impulsfera

projekt wnętrza

centrum interaktywne dla dzieci

Kraków, 2017

”Impulsfera to niewielka kawiarnia interaktywna. Przestrzeń przyjazna dla dzieci i rodziców. Najmłodsi spędzą tu czas, bawiąc się w przestrzeni wypełnionej cyfrowymi ekranami. Opiekunowie odpoczną w wygodnej strefie restauracyjnej. Ma być przytulnie, kolorowo i nowocześnie.”

Naszym zadaniem było zaprojektowanie w jednym pomieszczeniu przestrzeni mieszczącej w sobie cztery duże ekrany interaktywne oraz kawiarnie, pełniącą funkcje poczekalni i małej gastronomi. Całość miała być spójna i nawiązująca do identyfikacji wizualnej Impulsfery.

Przestrzeń zaaranżowaliśmy wykorzystując kolory logo — każdej strefie przydzieliliśmy inny. Biały to recepcja, niebieski — kuchnia, fiolet — kawiarnia, a pomarańczowy to niewielki plac zabaw. Strefę interaktywną pozbawiliśmy barw, jest kompletnie czarna, dopiero w trakcie zabawy ekranami dzieci nadają tej przestrzeni kolor.

Pomieszczenie zostało ocieplone płaszczyznami ze sklejki drewnianej. Ich forma i rozmieszczenie nie są przypadkowe. Po pierwsze, wzmacniają podziały na różne strefy funkcjonalne (mimo to przestrzeń zachowuje ciągłość). Po drugie, wykorzystujemy przestrzeń pomiędzy płaszczyznami na ukrycie funkcji pobocznych takich jak szatnia, wejścia do toalet, wejścia na zaplecze, instalacje elektryczne, czy wentylację. Są one także elementem konstrukcyjnym dla placu zabaw. Ich ostatnią funkcją jest poprawa warunków akustycznych w pomieszczeniu, pionowe żyletki na suficie tłumią dźwięki. Obły kształt ich wycięć nawiązuje do kształtu ekranów, podkreślając interaktywny charakter wnętrza.

Ekrany działają w nowoczesnej technologii projekcji tylnej (stąd podest, kryjący w sobie projektory). Dzieciaki bawiąc się, nie rzucają cienia, co jest największym problemem w konwencjonalnej technologii.

Projekt został stworzony na potrzeby kampanii crowdfunfingowej. Na jej temat wkrótce więcej szczegółów.