Dom w Kędzierzynie-Koźlu

Dom w Kędzierzynie został zaprojektowany na stały pobyt dwóch starszych osób. Klasyczny program funkcjonalny został rozszerzony o dwa pokoje gościnne, dużą spiżarnię, saunę oraz garaż dwustanowiskowy.

Dom ma zwarty plan w kształcie kwadratu. Centralnym punktem jest kominek, dookoła którego urządzona jest strefa dzienna. Strefa nocna została oddzielona od reszty pomieszczeń, posiada swój własny, kameralny korytarz połączony z salonem wąskim przejściem. Garaż, mimo że od zewnątrz wygląda jak oddzielna bryła, jest bezpośrednio połączony z kuchnią.

Miejscowe warunki zabudowy zdeterminowały kształt i wielkość połaci dachowej. Bryła budynku zdominowana jest przez symetryczny dach czterospadowy. Nowoczesny w detalu dom uzyskuje dzięki temu tradycyjny charakter. Postanowiliśmy to podkreślić symetryczną elewacją frontową, zostawiając swobodę i nowoczesność elewacji od strony ogrodu.

Inwestorowi zależało na skromnej i spokojnej elewacji. Zaproponowaliśmy eleganckie połączenie ścian wykończonych białym tynkiem i grafitowej blachy. Całość ocieplona jest drewnem-występującym w postaci ram okiennych, podbitki dachowej i elewacji garażu.

Wnętrze domu cechuję się prostotą i minimalizmem. Biała przestrzeń, z nielicznymi drewnianymi dodatkami jest wspaniałym tłem dla salonu, zdominowanego przez jego podwyższony i wykończony sklejką sufit.